标签档案: golds

Showjumping and sailing golds on day 12 – 东京的英国奖牌获得者

Showjumping and sailing golds on day 12 – 东京的英国奖牌获得者
Sky Brown made history by becoming Great Britain’s youngest ever medallist with skateboarding bronze.

Ben Maher jumped to another gold for Team GB after sailors Hannah Mills and Eilidh McIntyre also stood on top of the podium.

Sky Brown made history by becoming Great Britain’s youngest ever medallist with skateboarding bronze, while boxers Ben Whittaker and Frazer Clarke won silver and bronze respectively.

这里, the PA news agency looks at the medal winners after Wednesday’s action at the Games.

Gold 15, Silver 18, Bronze 15. Total 45.

Gold

日 12, Ben Maher, showjumping individual

Ben Maher won gold with Explosion W in the Individual Jumping Final (Adam Davy/PA)

日 12, Hannah Mills and Eilidh McIntyre, women’s 470 class

Great Britain’s Hannah Mills, 正确的, and Eilidh Mcintyre celebrate after winning the 470 women’s gold medal (AP Photo/Bernat Armangue)

日 11, Giles Scott men’s Finn class

Giles Scott defended his Rio 2016 title (Bernat Armangue/AP)

日 11, Dylan Fletcher and Stuart Bithell, men’s 49er

Dylan Fletcher and Stuart Bithell secured gold (Bernat Armangue/AP)

日 10, Laura Collett, Tom McEwen and Oliver Townend, eventing team

Laura Collett helped Great Britain to gold (Adam Davy/PA)

Day nine, Max Whitlock, men’s pommel.

Max Whitlock retained his pommel title (迈克埃格顿/ PA)

Day nine, Charlotte Worthington, women’s BMX 自由泳

Charlotte Worthington won the first BMX freestyle event at the Games (迈克埃格顿/ PA)

Day eight, 4×100 mixed medley relay

Adam Peaty, James Guy, Anna Hopkin and Kathleen Dawson delivered in the pool (Adam Davy/PA)

Day eight, mixed team triathlon relay

Jess Learmonth, Jonny Brownlee, Georgia Taylor-Brown and Alex Yee won the first Olympic mixed team relay (Danny Lawson/PA)

Day seven, Beth Shriever, women’s BMX racing

Beth Shriever won Great Britain’s first BMX racing gold (Danny Lawson/PA)

Day five, men’s 4×200 metres freestyle relay

Duncan Scott, Tom Dean, Matthew Richards and James Guy secured relay gold (Adam Davy/PA)

Day four, Tom Dean, men’s 200 metres freestyle

Tom Dean was a surprise winner of the men’s 200m freestyle

Day three, Adam Peaty, men’s 100m breaststroke

Adam Peaty retained his 100m breaststroke title (Adam Davy/PA)

Day three, Tom Pidcock, men’s mountain bike race

Tom Pidcock raced to mountain bike gold in Tokyo (Thibault Camus/AP)

Day three, 汤姆戴利 & Matty Lee, men’s 10 metres platform diving

Tom Daley ended his long wait for Olympic gold with partner Matty Lee (Adam Davy/PA)

Silver

日 12, Ben Whittaker, light-heavyweight

Whittaker was disappointed to lose the final (迈克埃格顿/ PA)

日 11, Keely Hodgkinson, women’s 800 米

Keely Hodgkinson finished second in the 800 米 (马丁·里克特/ PA)

日 11, Pat McCormack, 拳击, men’s welterweight

Pat McCormack won silver in the ring (Adam Davy/PA)

日 11, cycling, men’s team sprint

Jack Carlin, Ryan Owens and Jason Kenny lost to Holland in the final (Danny Lawson/PA)

日 11, cycling, women’s team pursuit

Katie Archibald, 劳拉·肯尼, Neah Evans, Josie Knight and Elinor Barker had to settle for silver (Danny Lawson/PA)

日 11, John Gimson and Anna Burnet, mixed Nacra 17 class

Anna Burnet and John Gimson claimed silver (Gregorio Borgia/AP)

日 10, Emily Campbell, weightlifting, women’s +87kg

Emily Campbell secured Great Britain’s first women’s Olympic weightlifting medal (马丁·里克特/ PA)

日 10, Tom McEwen, eventing individual

Tom McEwen had a fine day in Tokyo (Adam Davy/PA)

Day nine, men’s 4x100metres medley relay

It was silver for Luke Greenbank, Duncan Scott, James Guy and Adam Peaty (Joe Giddens/PA)

Day seven, Kye Whyte, men’s BMX racing

Kye Whyte won silver on his BMX (Danny Lawson/PA)

Day seven, Duncan Scott, men’s 200 metres individual medley

Scott took silver in the 200m medley (Adam Davy/PA)

Day six, Mallory Franklin, canoe slalom, women’s C1

Mallory Franklin took silver (Joe Giddens/PA)

Day five, rowing, men’s quadruple sculls

Harry Leask, Angus Groom, Tom Barras and Jack Beaumont celebrate their silver medal (迈克埃格顿/ PA)

Day four, Duncan Scott, men’s 200 metres freestyle

Favourite Duncan Scott had to settle for second place in the men’s 200m freestyle

Day four, Georgia Taylor-Brown, women’s triathlon

Georgia Taylor-Brown overcame a puncture to grab second place in the women’s triathlon

Day three, Alex Yee, men’s triathlon

Alex Yee maintained Great Britain’s fine triathlon tradition (马丁·里克特/ PA)

Day three, Lauren Williams, taekwondo, women’s -67kg

Lauren Williams, 剩下, had to settle for silver (马丁·里克特/ PA)

Day two, Bradly Sinden, taekwondo, men’s -68kg

Bradly Sinden settled for taekwondo silver (迈克埃格顿/ PA)

Bronze

日 12, Frazer Clarke, men’s super-heavyweight

Great Britain’s Frazer Clarke secured a place on the podium (马丁·里克特/ PA)

日 12, Sky Brown, women’s park

Sky Brown became Team GB’s youngest ever Olympic medallist (Adam Davy/PA)

日 11, Jack Laugher, men’s 3m springboard

Jack Laugher won a third Olympic medal (马丁·里克特/ PA)

Day nine, Declan Brooks, men’s BMX freestyle

Declan Brooks bagged a bronze (迈克埃格顿/ PA)

Day eight, Karriss Artingstall, 拳击, women’s featherweight

Karriss Artingstall, 剩下, took gold home (Frank Franklin II/AP)

Day eight, Emma Wilson, women’s windsurfer RS:X

Emma Wilson won bronze (PA via DPA)

Day seven, Bryony Page, women’s trampoline

Bryony Page added a second Olympic medal of her career (迈克埃格顿/ PA)

Day seven, Luke Greenbank, men’s 200 metres backstroke

Luke Greenbank took bronze in the pool (Joe Giddens/PA)

Day seven, men’s eight rowing

Great Britain men’s eight celebrate on the podium (迈克埃格顿/ PA)

Day six, Matt Coward-Holley, shooting, men’s trap

Matt Coward-Holley claimed bronze on day six in the men’s trap (迈克埃格顿/ PA)

Day five, Charlotte Dujardin, equestrian, individual dressage

Charlotte Dujardin celebrates winning bronze (Danny Lawson/PA)

Day four, gymnastics, women’s final

Alice Kinsella, Amelie Morgan, Jennifer Gadirova and Jessica Gadirova won an unlikely medal (马丁·里克特/ PA)

Day four, Bianca Walkden, taekwondo, women’s +67kg

Bianca Walkden finished third (迈克埃格顿/ PA)

Day four, Charlotte Dujardin, Carl Hester and Charlotte Fry, team dressage

Charlotte Dujardin claimed a fifth Olympic medal (Friso Gentsch/PA)

Day two, Chelsie Giles, judo, women’s -52kg

Chelsie Giles won a surprise judo bronze (Danny Lawson/PA)